Raziskava, ki jo je med vozniki električnih koles izvedla Zavarovalnica Triglav, je med drugim pokazala, da jih na svojih poteh pestijo mnoge skrbi. Sodelovali so tako lastniki električnih koles kot tisti, ki si jih za vožnjo izposodijo, pa tudi vozniki električnih skirojev. Izvedeli smo, da mlajše e-kolesarje skrbi, da bi jih drugi udeleženci prometa spregledali, starejše pa, da sami ne bodo kos izzivom vožnje z e-kolesom. Preberite še nekaj zanimivejših rezultatov raziskave, ki prispeva k boljšemu razumevanju mikromobilnosti.
E-kolesarji se soočajo s skrbmi, ki so najpogosteje povezane z drugimi udeleženci v prometu. Njihova največja skrb je, da bi jih vozniki avtomobilov spregledali. To skrb si deli kar 77 % vprašanih.
V primerih prometnih nesreč je izid pogosto bolj naklonjen večjim, močnejšim in bolj zaščitenim udeležencem, zato je tudi druga največja skrb vezana na odnos z močnejšimi udeleženci. 58 % vprašanih e-kolesarjev skrbi, da bi kdo odprl vrata, ko se peljejo mimo parkiranih avtomobilov.
Opazili pa smo tudi nekaj razlik v skrbeh glede na starostno skupino e-kolesarjev.
Mlajše e-kolesarje (85 %) bolj kot starejše skrbijo šibkejši udeleženci prometa. Bojijo se namreč, da bi jim v območjih za pešce pot prekrižali otroci, ki tekajo naokoli.
Starejši e-kolesarji pa so izrazili skrb zaradi vožnje po cestišču, kjer ni urejenih kolesarskih poti (62 %). Nadpovprečno skrb so izkazali tudi za stabilnost kolesa, predvsem na slabše vzdrževanih cestah.
Udobje je pomembnejše od varnosti
Daljši domet vožnje, čim krajši čas polnjenja baterije in manjša teža e-kolesa so najpomembnejši kriteriji, ki so jih uporabniki navedli pri izbiri e-koles. Vse uvrščamo v skupino lastnosti, ki povečujejo udobje. Šele za temi kriteriji pa so izbrali učinkovit zavorni sistem, ki ga uvrščamo v kriterij varnosti. Trije najpomembnejši kriteriji nakazujejo, da uporabniki izbirajo e-kolesa za daljše razdalje, ki jih bodo lažje premagovali, če jim bo kolo nudilo udobje in preprosto uporabo.
Zanimivi so tudi kriteriji, ki se uporabnikom e-koles ne zdijo pomembni pri izbiri. To so dimenzija zloženega kolesa, širši stojni del kolesa, omejena najvišja možna hitrost, možnost zvočnega opozarjanja in večji zaslon.
V skladu s pomembnimi kriteriji za izbiro e-kolesa je tudi občutek varnosti e-kolesarjev. Kar 84 % vprašanih uporabnikov e-koles se pri vožnji počuti varno. Občutek varnosti pa je najvišji pri lastnikih e-koles (90 %), kar je razumljivo, saj so svojih koles vajeni bolj kot tisti, ki si e-kolesa izposodijo (82 % vprašanih se počuti varno).
Električna kolesa so vse bolj prisotna v prometu, saj omogočajo premagovanje daljših razdalj kot klasična kolesa. Hkrati so uporabna rešitev tudi za starejše, ki jim pomagajo dlje časa ohranjati vitalnost in rekreacijo v starosti. Kljub temu pa je dobro obvladovanje kolesa prvi pogoj za varno vožnjo. Kako izbrati kolo, ki bo najprimernejše za vas, smo opisali v članku 5 izzivov pri vožnji z električnim kolesom.
Zapomnite si vsaj ta napotek
Čeprav je udobje uporabnikom koles na prvem mestu, bodite pri izbiri električnega kolesa pozorni tudi na kakovostne varnostne elemente, kot je učinkovit zavorni sistem.