Varne ceste Video

Video: Atmosferci na intervencijski vožnji

Čas branja: 6 minut

Vozniki reševalnih vozil so v očeh javnosti junaki in vzorniki. Katere vozniške spretnosti morajo obvladati, da lahko pravočasno in varno prispejo na kraj nesreče ali pacienta pripeljejo na urgenco? Ali vas je kdaj zanimalo, kako poteka usposabljanje voznikov reševalnih vozil? Spoznajte skupaj z Atmosferci v novem videu.

Intervencijska vožnja je zaradi številnih razlogov drugačna in bistveno bolj zahtevna od običajne. Zahteva izjemno spretnost in zavedanje posebnih okoliščin na cesti. Časa za premislek in odločitve pa ni veliko. Nujno je tudi, da se voznik zaveda dogajanja v zadnjem delu vozila. Zakaj?

Preverite, kaj je Atmosfercem zaupal reševalec.

Kaj vse morajo obvladovati vozniki reševalnih vozil?

Usposabljanje reševalcev se osredotoča na različne vidike varne in hitre vožnje, da bi zagotovili vožnjo, ki je kar se da varna za osebje, pacienta in druge udeležence v prometu.

1. Slalom in varnostna razdalja

Če še niste bili na nujni vožnji v reševalnem vozilu, si ne morete predstavljati, kako hitro manevriranje, zaviranje in pospeševanje vplivajo na stabilnost vozila in kako močne sile delujejo na potnike. Vozniki reševalci se morajo zavedati tveganj prekratke varnostne razdalje, ki lahko bistveno zmanjša odzivni čas v kritičnih situacijah.

Zavedati se moramo, da svoje mase ob zaviranju ni mogoče zadržati. Zato je v situacijah silovitega zaviranja pomembno, da so vsi potniki, vključno s ponesrečenci, pripeti. Raziskave kažejo, da se je potnik ali voznik z rokami sposoben zadržati v sedežu do hitrosti 8 km/h.

2. Zaviranje in umikanje

Intervencijske vožnje potekajo v vseh vremenskih razmerah, zato je ključno, da so vozniki pozorni na podaljšane zavorne poti v slabem vremenu. Pomembne so tudi razlike med zaviranjem na različnih podlagah, kar pomeni, da mora voznik prilagajati hitrost tudi podlagi. S tem zmanjša možnost nesreče tudi v najbolj zahtevnih razmerah.

3. Vožnja v ovinek

Intervencijska vozila niso enaka običajnim vožnjam. Zaradi višje teže, predvsem pa zaradi višjega težišča intervencijskih vozil, je treba prilagoditi hitrost pred zavojem. Povišana hitrost namreč lahko vodi do destabilizacije vozila, pri neprilagojeni hitrosti pa lahko pride celo do prevrnitve vozila.

4. Varnostni sistemi

Sodobna intervencijska vozila so opremljena z različnimi asistenčnimi sistemi, kot je sistem za preprečevanje naleta. Poznavanje teh sistemov lahko prepreči nepričakovane situacije med vožnjo.

Najprej reševalci

Zavarovalnica Triglav v sodelovanju z AMZS Centrom varne vožnje na Vranskem občasno organizira delavnico »Najprej reševalci«. Na delavnici reševalci skozi različne vloge spoznajo poglavitne nevarnosti, ki jim pretijo pri opravljanju svojega poklica. Gre za izjemno težko in stresno delo, ki vključuje zahtevne situacije, žrtve in boj s časom. Predhodna priprava in razumevanje širše vloge reševalcev na promet in občutek varnosti vseh vpletenih je zato ključen.

Vsem reševalcem želimo, da ostanejo junaki in se vsakič z intervencijske vožnje varno vrnejo domov.

Kaj delamo za varnejše ceste?

Fotoreportaža: Osvežitvene vožnje 2024

Oglejte si fotoutrinke z osvežitvenih voženj 2024. Obiskali smo 6 slovenskih mest in 300 starejšim voznikom omogočili večjo varnost pri vožnji.

Video: Kaj nam sporočajo velikani vožnje?

Starejši vozniki so z leti vožnje pridobili dragocene izkušnje. Prisluhnite njihovim besedam, ki soustvarjajo vozniško kulturo.

Urbana mobilnost – v slogu, vidni in varni

Oglejte si modno kolekcijo odsevnih oblačil in vidnih dodatkov. Kolekcija »Dejmo se videt« kaže, da so ideje z modne piste uporabne tudi v praksi.

Kuža Pazi. Ali pazite tudi vi?

Spoznajte, kako varno vozijo vozniki in kateri ukrepi pomagajo pri izboljšanju varnosti v slovenskih naseljih. Posebno pozornost smo namenili šolarjem.

Video: Atmosferci na intervencijski vožnji

Intervencijska vožnja zahteva izjemno spretnost in zavedanje posebnih okoliščin na cesti. Atmosferci so preverili, v čem je drugačna. Oglejte si video!