Pametna signalizacija rešuje življenja – brez razkopavanja cest
Čas branja: 4 minute
Pametna prometna signalizacija na slovenskih cestah učinkovito rešuje življenja. Kaj je formula za uspeh? Gre za sisteme, ki v realnem času voznike in druge udeležence opozorijo, če se jim bliža nevarnost. Na ta način lahko ponekod preprečimo tudi do 80 % nesreč. Brez gradbišč, zapor in težkih strojev.
V letu 2025 bodo imele občine možnost sofinanciranja postavitve 28 tovrstnih sistemov. Preverite, kako lahko tudi v vašem kraju predlagate postavitev sistemov za večjo varnost.
Bodite sprememba v svojem kraju
Zavarovalnica Triglav že desetletje v sodelovanju z občinami in slovenskimi podjetji sofinancira postavitev pametnih prometnih sistemov. Namen? Preprečevanje najpogostejših vzrokov nesreč v naseljih – nepreglednost, neprilagojena hitrost in neustrezna varnostna razdalja.
Letošnji razpis za postavitev sistemov je odprt do konca aprila. Tudi vi pa lahko spodbudite svojo občino k rešitvi katere od nevarnih točk v svoji bližini. Letošnje rešitve so osredotočene na:
- umirjanje prometa v naseljih, predvsem v okolici šol, vrtcev in na šolskih poteh,
- varnost kolesarjev in pešcev pri prečkanju ceste.
Več o tem boste izvedeli tudi v podkastu časnika Delo: S pametnimi sistemi lahko preprečimo 80 odstotkov nesreč.
Sistemi COPS za večjo varnost kolesarjev in pešcev
V letu 2024 se je na slovenskih cestah težje poškodovalo 239 kolesarjev in 96 pešcev – največ v zadnjih petih letih. V času, ko kolesa in e-skiroji postajajo vsakdanji prevoz, sta vsaka sekunda in vsaka opozorilna luč ključni.
Pametni sistemi COPS so plod znanja slovenskega podjetja COPS (član skupine Tenzor), namenjeni pa so preprečevanju nesreč na najbolj kritičnih točkah. To so nepregledna križišča, nezavarovani prehodi čez železniško progo ter prehodi čez cesto.
Analize so pokazale, da sistem COPS@road prepreči do 80 % nesreč na nepreglednih in nezaznavnih križiščih. Kako konkretno sistemi COPS povečujejo prometno varnost, izveste v našem članku.
Na kritičnih prometnih točkah po Sloveniji že deluje 86 sistemov COPS, letos pa bodo občine dobile še dodanih 16 pametnih sistemov COPS@zebra LITE. Voznike avtomobilov bodo tokrat prvič sistemi opozarjali tudi na kolesarje.

Razpis za sofinanciranje pametne signalizacije 2025: COPS@zebra LITE
V letošnjem razpisu, ki ga Zavarovalnica Triglav pripravlja skupaj s Skupino Tenzor, je občinam na voljo sofinanciranje 16 sistemov COPS@zebra LITE.
Občine se lahko na razpis prijavijo do 24. aprila 2025.
Za umirjeno vožnjo v oklici šol in vrtcev
Slovenci hitrost prekoračimo pogosteje kot večina Evropejcev. V obdobju med letoma 2013 in 2022 je na slovenskih cestah zaradi neprilagojene hitrosti umrlo kar 38,5 % vseh žrtev v prometu, kar je 8,5 % več od evropskega povprečja.
Eden od učinkovitih in v Sloveniji že znanih ukrepov za zmanjševanje hitrosti na najbolj kritičnih lokacijah so prikazovalniki hitrosti “Vi vozite” slovenskega tehnološkega podjetja Sipronika. Podatki 10-letnega spremljanja učinkov sistemov na voznike kažejo, da ti sistemi učinkovito zmanjšajo delež prehitrih voznikov – tudi do 7,3 %.
To se morda zdi skromen uspeh, v resnici pa moramo k temu prišteti še voznike, ki svojo hitrost ob pogledu na prikazovalnik vsaj nekoliko znižajo. Manjša hitrost je namreč tesno in neposredno povezana z možnostjo preživetja ob trku. Še posebej to velja v conah 30, kjer so na cesti otroci, mladi in drugi ranljivi udeleženci.
V okolici šol in vrtcev po Sloveniji že deluje 17 prikazovalnikov hitrosti, ki jih je omogočila Zavarovalnica Triglav, letos pa bodo občine dobile še dodatnih 12 prikazovalnikov.
Razpis za sofinanciranje pametne signalizacije 2025: Prikazovalniki hitrosti "Vi vozite"
V letošnjem razpisu, ki ga Zavarovalnica Triglav pripravlja skupaj s podjetjem Sipronika d. o. o., bo občinam na voljo sofinanciranje 12 prikazovalnikov hitrosti “Vi vozite”.
Občine se lahko na razpis prijavijo do 24. maja 2025.
Orodje za občine: DRAJV zemljevid
Če želite preveriti, kako vozijo vozniki v vašem kraju, lahko uporabite DRAJV zemljevid – brezplačno digitalno orodje, ki že četrto leto združuje podatke o najnevarnejših odsekih na slovenskih cestah. Preverite, kako si lahko občine z njim pomagajo. Za vsak odsek slovenske ceste lahko najdete podatek o hitrostih, pa tudi recimo o tem, kako pogosto vozniki tam med vožnjo uporabljajo telefon.
Zapomnite si vsaj ta napotek
Če želimo varen promet za vse, potrebujemo orodja, ki delujejo. Pametni sistemi dokazano delujejo – številke so na njihovi strani.